• Szkolne Koło Dziennikarskie "Horyzont"

Koło Dziennikarskie "Horyzont"
      • Miło nam Was powitać  !!

• Witajcie w nowym roku!

Szkolne Koło Dziennikarskie Horyzont : Poznaj nas, kliknij koniecznie w link poniżej !!!!!

• Mitologia słowiańska – złe duchy część 1

• 18.02.2024 21:38
      • Ludzie od dawna interesowali się  światem duchowym,  a szczególne emocje budziła jego ciemna strona.  Groźna, tajemnicza,  niosąca szkody, zniszczenia, a czasem i śmierć. Współczesna popularność horrorów wskazuje, że te zainteresowania są wciąż silne.
        Nasi  przodkowie  Słowianie również tworzyli własną mitologię,  wierzyli w istoty, które psują  świat
         i niosą  śmierć.  Nina Gotowczyc przedstawia Wam dzisiaj pierwszą galerię potworów, które  obecne były w wierzeniach prastarych Słowian.                                                                     Anna Lobka-Pietras

• Mitologia słowiańska jest bardzo tajemnicza i wciąż mało o niej wiemy, ponieważ nasi przodkowie nie pozostawili nam zbyt wielu przekazów. Mamy jednak świadomość, że wiara Słowian była przepełniona okrutnymi demonami, które budziły w sercach ludzi grozę i służyły jako wytłumaczenie niechcianych zdarzeń.

Z legend Słowian - południce - Biżuteria Wikingów i Słowian | Ozdoby  Wikingow

Południce – były wyjątkowo niebezpiecznymi demonami, bo atakowały w biały dzień, a nie tak jak większość mar, pod osłoną nocy. Jak sama nazwa mówi, pojawiały się w południe. Wędrowały po polach, za pomocą sierpa zabijały żniwiarzy i porywały dzieci pozostawione bez opieki. Południcami stawały się kobiety, które zmarły przed swoim weselem, w jego trakcie bądź niedługo po nim.

Rusałki – istoty zamieszkujące lasy, pola, rzeki, bagna i jeziora. Były to niezwykle piękne kobiety, które podobnie jak syreny, wabiły do siebie młodzieńców i dziewczęta a następnie mordowały ich i pożerały.

Zmora i nocnica, lęki nocne - Słowiański BestiariuszZmory – rodziły się z duszy grzeszników bądź ludzi, którzy zostali niesłusznie skrzywdzeni. Pod postacią ćmy lub innego owada przedostawały się do domostw i dusiły mieszkańców, siadając na ich klatkach piersiowych.Właśnie w ten sposób Słowianie zapewne tłumaczyli sobie zjawisko jakim jest paraliż senny.

Utopiec, topielec i wodnik! | SławosławUtopce – to właśnie o tych demonach pozostało najwięcej informacji. Są one bardzo zróżnicowane. Jedne podania mówią, że topielcami stawali się ludzie, którzy zginęli w wodzie, inne, że samoistnie powstawały z piasku i mułu na dnie jezior. Z czasem, pod wpływem chrześcijaństwa, zaczęto uważać, że sam diabeł objawia się pod ich postacią bądź są to jego posłańcy. Ich głównym zajęciem było wciąganie ludzi do wody w czym, nawet jak na demony, wyjątkowo mocno się lubowały.

Nina Gotowczyc, kl. 8b

PS  Umieszczone w artykule zdjęcie Ninki  pochodzi z wyjazdu do Wrocławia, gdzie reprezentowała naszą szkołę w  powiatowym etapie  zDolnego Ślązaka z języka polskiego.