• test
        • Uczeń w czasie pandemii - wskazówki, ciekawe artykuły

• SPOSOBY CODZIENNYCH ROZWIĄZAŃ DOTYCZĄCE KORZYSTANIA Z URZĄDZEŃ CYFROWYCH

•

1. #Potrzebuję Twojej czułości. Mów mi, że mnie kochasz i że jestem dla Ciebie ważna osobą.
          2. #Spędzaj ze mną swój wolny czas – najlepiej w sposób aktywny.
          3. #Potrzebuję jasnych i prostych zasad dotyczących korzystania z urządzeń cyfrowych w domu i poza nim. Stwórzmy je razem. Pamiętaj, aby nasze ustalenia dotyczyły nie tylko mnie, ale i Ciebie.
          4. #Sprawdzaj do czego używam telefonu, tabletu i komputera i pomagaj mi odpowiedzialnie z nich korzystać.
          5. #Pokaż mi, że można zasypiać bez telefonu komórkowego. Przed zaśnięciem porozmawiaj ze mną lub poczytaj mi książkę.
          6. #Zanim zaczniemy wspólny posiłek, wszyscy odłóżmy telefony na bok, żebyśmy mogli porozmawiać o tym, co się u nas wydarzyło.
          7. #Dbaj o to bym korzystał/korzystała z urządzeń cyfrowych maksymalnie do dwóch godzin dziennie.
          8. #Pokaż mi, jak można wykorzystywać internet, telefon czy tablet do nauki. Jeśli ograniczasz mi dostęp do tych urządzeń, zadbaj o to, aby dać mi coś w zamian.
          9. #Wyznacz konkretne godziny, kiedy mogę korzystać z komputera czy telefonu komórkowego. Pamiętaj, aby być konsekwentnym.
          10. #Co jakiś czas zaplanujmy wspólne bycie ze sobą bez urządzeń cyfrowych.
          11. #Wspólnie stwórzmy wspólne miejsce w domu, gdzie wszyscy odkładamy nasze telefony, kiedy wrócimy ze szkoły czy z pracy.
          12. #Kiedy razem spędzamy wolny czas w domu, nie używajmy urządzeń cyfrowych lub róbmy to tylko wtedy, kiedy jest taka potrzeba.
          13. #Wprowadźmy zasadę, że kiedy coś robimy (np. uczymy się, czytamy, itp.), odkładamy telefon poza zasięg naszego wzroku.
          14. #Jeśli sobie nie radzę ze zbyt częstym korzystaniem z urządzeń cyfrowych, pomóż znaleźć mi osobę, która mi pokaże, jak rozwiązać ten problem.
          15. #Pojedźmy gdzieś razem i niezależnie od tego, czy masz zasięg, spędźmy czas wspólnie, bez telefonów.
          16. #Bądźmy dla siebie wsparciem, kiedy ktoś z naszej rodziny z powodu nadmiernego używania mediów cyfrowych, znajduje się pod opieką specjalistów.
          17. #Kiedy się spotykamy, porozmawiajmy ze sobą. To lepsze niż wysyłanie SMS-ów i używanie portali społecznościowych.
          18. #Daj mi przykład, że wolne chwile, w autobusie czy w tramwaju, można spędzać bez telefonu, np. z ciekawą książką.
          19. #Naucz mnie, że zamiast telefonu mogę trzymać w ręku coś innego, czym mogę się bawić, kiedy się nudzę.
          20. #Wprowadź zasadę „rób jedną rzecz na raz” – kiedy pracujemy albo się bawimy, urządzenia cyfrowe odkładajmy na półkę.
          21. #Naucz się wyłączać automatyczne powiadomienia o SMS-ach. To one sprawiają, że z ciekawości sięgamy po telefon.
          22. #Odpisujmy na SMS-y oraz oddzwaniajmy wtedy, kiedy to zaplanujemy. To my zarządzamy telefonem, a nie on nami.
        • Jak się uczyć - znajdź swój sposób

• NIE ISTNIEJE JEDEN UNIWERSALNY PRZEPIS DLA WSZYSTKICH!

• UPORZĄDKUJ MIEJSCE PRACY – przygotuj potrzebne zeszyty, książki i przybory.
          • ZRÓB LISTE ZADAŃ – np.:
          • Zadania z matmy,
          • Plakat na angielski,
          • Kartkówka z biologii.
          • ROZŁÓŻ DUŻY PROBLEM NA MAŁE – podziel materiał na mniejsze części – będziesz miał poczucie, że już czegoś się nauczyłeś J
          • NAJPIERW „ZJEDZ ŻABĘ” – czyli zacznij od najtrudniejszego zadania, potem zrób łatwiejsze ALE pamiętaj o „ZASADZIE 2 MINUT” (jeśli zadanie wymaga tylko 2 minut, zrób je NATYCHMIAST!).
          • ZAPLANUJ POWTÓRKI – 3 wieczory nauki pod rząd dają najlepsze efekty.
          • POSTAW NA BIURKU WODĘ I PRZEKĄSKĘ – nie będziesz musiał za często odrywać się od pracy.
          • ZNAJDŹ FILM LUB WYKŁAD na temat, którym się zajmujesz na: You Tube lub TEDEd
          • DOWIEDZ SIĘ JAK SKUTECZNIE ROBIĆ NOTATKI:
          • Stosuj kolory by wyróżniać informacje
          • Używaj MAP MYŚLI by porządkować wiedzę
          • Rób RYSUNKI – pomogą powiązać treść z obrazem.
          • RÓB ŚCIĄGI ALE NIE KORZYSTAJ Z NICH NA SPRAWDZIANACH – notując, najlepiej zapamiętujesz
          • RÓB PRZERWY W NAUCE – ODPOCZNIJ – to ważne! Napij się wody, przekąś coś, porozciągaj się ;)
          • STOSUJ TECHNIKĘ POMODORO – technika narzuca nam 25 minut na naukę, które są maksymalnym czasem, w którym możemy bez przemęczenia pracować intelektualnie. Potem następuje przerwa, po której ponownie powracamy do 25 minut nauki.
          • ĆWICZ PROSTE WYJAŚNIENIA – spróbuj przedstawić temat młodszemu rodzeństwu, rodzicom, koleżance lub koledze.
          • TECHNOLOGIA MA CI POMAGAĆ – NIE PRZESZKADZAĆ! – wyłącz powiadomienia, a telefon odłóż z niewidoczne miejsce.