• Z wizytą w Parlamencie Europejskim w Brukseli!

• 26.05.2022 08:41
      • Unia Europejska w naszej szkole

W naszej szkole od kilku lat odbywają się konkursy o Unii Europejskiej organizowane przez Annę Zagórską – nauczycielkę wiedzy o społeczeństwie. Corocznie patronat nad konkursem obejmuje Wójt Gminy Długołęka Wojciech Błoński.

Laureaci konkursu "Historia i współczesność Unii Europejskiej", który odbył się w 2020 roku, otrzymali niezwykłą nagrodę – wyjazd do Brukseli - którą ufundował europoseł Jarosław Duda.  Niestety, z powodu pandemii wyjazd nie mógł się odbyć.

• Maj 2022 – marzenie staje się rzeczywistością

Gdy dowiedzieliśmy się, że podróż do stolicy Belgii będzie możliwa w tym roku, bardzo się ucieszyliśmy. W dniach 8.05. – 12.05.2022r. na zaproszenie europosła Jarosława Dudy do Brukseli udali się Maksymilian Sabała, Paulina Gandecka (obecnie absolwenci naszej szkoły podstawowej), Alicja Kwiatkowska (tegoroczna ósmoklasistka, która reprezentowała szkołę w konkursie „My w Unii – Unia wokół nas”). Młodym długołęczanom towarzyszyła w podróży wicedyrektor Anna Kwiatkowska.

Dzień pierwszy - Antwerpia

Pierwszego dnia zwiedziliśmy Antwerpię – diamentową stolicę Europy. Spacer uliczkami tego miasta oraz słoneczna pogoda sprawiły, że poczuliśmy się jak na wakacyjnych wojażach. W Antwerpii znajduje się jeden z największych portów Europy, zaś dworzec kolejowy to prawdziwa architektoniczna perełka, której nie można pominąć, planując zwiedzanie miasta.

Dzień drugi - Bruksela

Od samego rana towarzyszyła nam ekscytacja, że złożymy wizytę w centrum Europy, siedzibie Unii Europejskiej. Podczas spotkania z Jarosławem Dudą mieliśmy okazję poznać historię integracji europejskiej oraz dowiedzieć się, czym zajmuje się europoseł oraz na czym polega praca w komisjach poselskich.  Przysłuchiwaliśmy się rozmowom o aktualnych problemach i wyzwaniach, przed jakimi stoi Europa.

Ten dzień na długo zostanie w naszej pamięci – podobnie jak wspomnienia spaceru zabytkowymi uliczkami, niepowtarzalny smak belgijskich frytek oraz czekoladowych pralin.

Dzień trzeci - Brugia

Ostatniego dnia wybraliśmy się do malowniczej Brugii. To średniowieczne miasto zachwyciło nas swoim niepowtarzalnym urokiem. Tutaj czas zatrzymał się kilka wieków temu. Widok średniowiecznych kamieniczek i kościołów, wąskie kanały niczym w Wenecji, liczne kawiarenki zapraszające, aby zatrzymać się na chwilę i chłonąć atmosferę tego miejsca to wrażenia szczególne.

Pełni wrażeń z powrotem w Długołęce

Wyjazd do Brukseli na zaproszenie europosła Jarosława Dudy był dla nas doświadczeniem niezwykle cennym i wartościowym. Poznaliśmy wspaniałych ludzi, piękny kraj, gościliśmy w Parlamencie Europejskim – za co serdecznie dziękujemy.

Anna Kwiatkowska

Tekst do pobrania w formacie pdf.