Z Długołęki do Warszawy
- 06.06.2022 23:52
- Sejm Dzieci i Młodzieży jest projektem edukacyjnym realizowanym przez Kancelarię Sejmu. Współorganizatorami tego wydarzenia są Ministerstwo Edukacji Narodowej, Instytut Pamięci Narodowej, Ośrodek Rozwoju Edukacji. Ogólnopolski Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas VII-VIII szkół podstawowych oraz uczniów szkół średnich.
Uczestnicy wyłonieni zostają w drodze konkursu, określonego regulaminem. Nie ma podziału na grupy wiekowe. Wielokrotnie uczniowie szkół podstawowych zaskakują swoich kolegów ze szkół średnich wiedzą, zaangażowaniem oraz aktywnością. Temat tegorocznej sesji obrad brzmiał: „Jakie ideały żołnierzy Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych przetrwały i odniosły zwycięstwo? Które z tych wartości są dla Ciebie ważne? Przedstaw na przykładzie wybranego bohatera lub bohaterki.”
Było to zadanie trudne nawet dla „wosowców” i „historyków”. Wymagało historycznej refleksji i wielkiej wiedzy. Z tą tematyką poradzili sobie doskonale uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Długołęce. Bardzo wysoką punktację w skali województwa dolnośląskiego otrzymały uczennice klasy 8c: Michalina Dudkiewicz oraz Alicja Kwiatkowska. Pokonały one nawet uczniów szkół średnich, a w niektórych województwach stały się liderkami o najwyższej punktacji. Drugim zespołem laureatów reprezentującym naszą szkołę byli uczniowie klasy 8d: Karol Dyl oraz Szymon Ponitka.
31 maja 2022 roku nasi uczniowie pod opieką przedstawicieli Kuratorium Oświaty we Wrocławiu udali się do Warszawy, aby uczestniczyć w przygotowaniach do obrad.
1 czerwca 2022 roku – w Międzynarodowy Dzień Dziecka – młodzi posłowie brali udział w XXVIII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. 460 laureatów z całej Polski uczestniczyło w posiedzeniu plenarnym. Młodzi parlamentarzyści dyskutowali nad projektem uchwały przygotowanej wcześniej na obradach komisji, a następnie głosowali nad jej przyjęciem. Sesja tradycyjnie zakończyła się przekazaniem uchwały na ręce Prezydium Sejmu.
W sesji uczestniczyli również wicemarszałkowie Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, rzecznik praw dziecka, wiceminister edukacji i nauki, szef kancelarii Sejmu. To wielki zaszczyt brać udział w posiedzeniu obrad wspólnie z przedstawicielami polskiego Sejmu. Świadczy to o ogromnej wiedzy młodych posłów, postawie obywatelskiej i zaangażowaniu społecznym.
Udział w projekcie Sejmu Dzieci i Młodzieży – jak podkreślają tegoroczni uczestnicy – to wydarzenie wyjątkowe i niezwykle inspirujące. Możliwość spotkania na sejmowych korytarzach przedstawicieli różnych klubów poselskich, a przede wszystkim wzięcia udziału w obradach sejmowych to zupełnie nowe doświadczenie, podczas którego młodzi posłowie mają okazję do przedstawiania swoich poglądów, propozycji zmian w prawie, poznają zasady funkcjonowania Sejmu oraz demokracji parlamentarnej. Kadencja młodych parlamentarzystów trwa rok, ale przeżycia i emocje, jakie towarzyszyły uczniom podczas realizacji zadań konkursowych pozostaną w pamięci na zawsze.
Anna Zagórska
nauczycielka wiedzy o społeczeństwie
w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II
w Długołęce
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły