• Niebieska Karta

•  Drodzy Rodzice!

"Niebieska Karta" jest formą pomocy ofiarom przemocy w rodzinie. W gminie zostały stworzone zespoły dyscyplinarne, których celem jest monitorowanie sytuacji w rodzinie, proponowanie rozwiązań i ochrona wszystkich członków rodziny przed przemocą. Aktualnie również szkoły zostały zobowiązane do współpracy w ramach procedury "Niebieskiej karty". Oznacza to, iż osoba poszkodowana może zgłosić problem w szkole (do wychowawcy lub pedagoga, dyrektora), a pracownik szkoły wypełnia formularz "Niebieskiej karty" i zgłasza go do przewodniczacego zespołu interdyscyplinarnego. Oznacza to również, iż szkoła będzie zgłaszać każdą sytuację, w której zaistnieje podejrzenie przemocy w rodzinie naszego ucznia (prawo nie dopuszcza kar fizycznych, upokarzania, zaniedbywania).

Zdarza się, iż rodzice uczniów naszej szkoły nie życzą sobie pomocy psychologa i pedagoga w przypadku trudności swoich dzieci. Mają do tego prawo, jednocześnie muszą liczyć się z możliwością zgłoszenia spraw wymagających interwencji psychologicznej lub pedagogicznej do sądu rodzinnego, do czego szkoła jest zobligowana.