• Nasz patron

• „Żyj tak abyś był szczęśliwy

i aby innym było z Tobą dobrze”.

Ta maksyma Patrona naszej szkoły - Jana Pawła II, jest  dla nas drogowskazem na całe życie. Wartości, jakie Ojciec Święty  przekazywał wszystkim Polakom staramy się realizować w miarę możliwości nie tylko na terenie szkoły, ale we wszystkich sytuacjach dnia codziennego. Nie jest to łatwe zadanie, ale wierzymy, że nasze starania przyniosą rezultaty.

Karol Wojtyła, Andrzej Jawień, Stanisław Andrzej Gruda, najbardziej znany na świecie jako Jan Paweł II, to ta sama postać: robotnik i profesor uniwersytecki, wikary w małej parafii, potem kolejno coraz wyższy dostojnik w hierarchii kościelnej aż – od 1978 roku – zwierzchnik Kościoła katolickiego, następca świętego Piotra i głowa Państwa Watykańskiego; Polak zatroskany o wiernych na całym świecie, niezapominający o ojczyźnie i rodakach, pragnący zjednoczyć ludzi dla ich dobra, niestrudzony pielgrzym; poliglota, najwyższy dostojnik Kościoła, poeta i artysta, pisarz i uczony; mówca skupiający rzesze słuchaczy wszędzie dokąd zawitał.

18 czerwca 2002r. to jedna z  najważniejszych dat w historii naszej szkoły. Tego dnia obchodziliśmy uroczystość nadania szkole imienia Jana Pawła II. Dokonując wyboru Patrona kierowaliśmy się faktem, iż osoba Ojca Świętego jest niekwestionowanym autorytetem w dzisiejszym świecie. Zgłębienie jego życia i dzieła pomoże niewątpliwie nam wszystkim w kształtowaniu dojrzałych postaw budowanych w oparciu o wartości przybliżone współczesnemu światu przez Karola Wojtyłę.

Dzień 18 maja – dzień urodzin Karola Wojtyły – został uznany jako Święto Szkoły. Każdego roku w uroczystej mszy świętej bierze udział cała społeczność szkolna. Dzień ten ma zupełnie inny charakter niż pozostałe dni w roku. Uczestniczymy w spektaklu upamiętniającym postać Jana Pawła II, uczniowie zmagają się w konkursach na temat życia i działalności Ojca Świętego.

Na szkolnym korytarzu znajduje się kącik poświęcony Janowi Pawłowi II. Umieściliśmy tam tablice informacyjne o Ojcu Świętym oraz tablicę pamiątkową z dnia nadania imienia szkole. W miejscu tym spotykamy się, aby uczcić ważne wydarzenia, jak:  Dzień Papieski, Dzień Zaduszny, rocznicę śmierci Jana Pawła II, Święto Szkoły.

Bierzemy udział w Ogólnopolskich Zjazdach Rodziny Szkół im. Jana Pawła II, które mają miejsce w Częstochowie. Każdego roku poczet sztandarowy dumnie reprezentuje naszą szkołę na wałach jasnogórskich pośród 200 innych delegacji szkół. Uczestniczymy również w ogólnopolskich spotkaniach nauczycieli szkół noszących imię Jana Pawła II.

W październiku, w rocznicę wyboru Karola Wojtyły na zwierzchnika Kościoła Katolickiego organizujemy konkurs recytatorski oraz plastyczny poświęcony pamięci błogosławionego Jana Pawła II. Laureaci etapu szkolnego reprezentują naszą placówkę w gminnym konkursie, który odbywa się w Dobroszowie.

Bierzemy również udział w programie adopcja na odległość. Przy pomocy Ośrodka Misyjnego z Góry św. Anny zaadaptowaliśmy dziewczynkę z Burkino Faso z Afryki. Przekazywane przez nas co roku pieniądze umożliwiają naszej podopiecznej edukację. Troszcząc się o drugiego człowieka, wystawiamy żywy pomnik dla Ojca Świętego.

Pamiętamy o naszym Patronie nie tylko okazjonalnie, ale i w codziennej pracy. Na godzinach wychowawczych oraz lekcjach języka polskiego realizujemy myśli Jana Pawła II, co pozwala nam w pełni zrozumieć Jego przesłanie.

1920- Wadowice- narodziny Karola Wojtyły

1926- nauka w szkole powszechnej

1929- śmierć matki

1930- nauka w gimnazjum